Szerző: VÁNCSA ISTVÁN
2019.03.14.
El kell húznia a nemzeti könyvtárnak a várból, ehhez kétség nem fér, igazából oda se lett volna szabad költöznie. A nemzeti könyvtár a nemzeté, pontosabban a nemzet olvasni tudó, olvasni akaró, könyvbarát minoritásáé, a vár viszont a háború előtt is hatalmi centrum volt, most is az lesz. A könyvtárnak a hatalom szomszédságában semmi keresnivalója nincs. Fennállásának első száznegyven évében a Nemzeti Múzeum épülete adott otthont neki, ott jó helye volt, legfőképp az egyetemek közelsége miatt. Az egyetemisták akkoriban még olvastak. Viszont a könyvtári állománynak az a természete, hogy gyarapodik, a nemzeti könyvtáré pedig pláne gyarapodik. Gyűjti a magyar nyelvű munkákat, kivétel nélkül valamennyit, akkor is, ha nem Magyarországon jelentek meg, gyűjti a Magyarországon kiadott munkákat akkor is, ha nem magyar nyelvűek, ezen kívül gyűjti mindazt, aminek bármifajta magyar vonatkozása van. Továbbá, mint a jobb könyvtárak általában, gyűjti a fontos könyveket, kiadásuk helyétől, nyelvüktől és tárgyuktól majdhogynem függetlenül, már amennyiben teheti.
A könyvnek hely kell. Ilyen irányú tapasztalata ma már nem sok embernek van, s e tekintetben nyilván a hatalom emberei se kivételek. Ha van bármiféle elképzelésük arról, milyen egy bibliotéka úgy általában, az leginkább A titkok könyvtárából származhat, ami nem egészen ugyanaz a műfaj. Amikor tehát az OSZK-t a Budavári Palota F épületéből kiakolbólítják, nem azért teszik, hogy a nemzeti kultúra egyik legfontosabb intézménye ismét megfelelő körülmények között működhessen, hanem egyszerűen csak azért, hogy ne legyen ott. Ez nem hipotézis, hanem tény, L. Simon Lászlótól tudjuk. Öt esztendeje, amikor apostoli kormányzatunk szintén a Budavári Palota F épülete megkaparintásának tárgyában fondorkodott, L. Simon azt mondta, hogy az Országos Széchényi Könyvtár új otthonának a megtalálása napirenden van. Vagyis nem tudni, hova megy, csak az a biztos, hogy innen el.
Kultúrállamokban másképp szokás. Előbb felhúznak egy – a korszerű óriáskönyvtár igényeinek és funkcióinak megfelelő és egyéb közművelődési feladatok ellátására is alkalmas – épületkolosszust, majd a könyvtárt oda költöztetik. 2002-ben, amikor Orbán először kezdte úgy érezni, hogy neki voltaképp az egész királyi palota dukál, arról volt szó, hogy az OSZK-nak az akkori ötvenezer négyzetméteres alapterület helyett minimum hetvenezerre volna szüksége. Akkoriban még föl is merült a lehetősége annak, hogy a magyar kultúra egyik legfontosabb intézménye eleve könyvtárnak szánt, annak tervezett épületben folytassa a működését, ma már viszont a gondolat is megmosolyogtató. Sok-sok tízmilliárdot feccölni egy olyan kócerájba, amiről azt se tudni, mire való? Ahelyett, hogy azt a pénzt is a határon túli fociakadémiáknak adnánk oda?
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.