2019. március 23., szombat

HAZAÁRULÁS

KOLOZSVÁRI SZALONNA - VENDÉG
Szerző: CZOTTER JÓZSEF
2019.03.23.


Azon töprengtem, vajon melyik hazaárulás nagyobb. Amely cselekvő, vagy amely nem-cselekvő. Melyik fajtának nagyobb a felelősége. Annak aki készakarva cselekszi, vagy annak aki bár cselekedhetné, de nem teszi.

Kicsit világosítok a kérdésen.

Adva van egy ország, egy nép. Soha nem élt demokráciában. Nem ismeri, nem tudja, mi az. Hogy milyen alapok, milyen értékek szerint működik. Hogy melyek a szabályai a demokratikus együttélésnek. Vagy diktatúrában vagy valamilyen elnyomó kizsákmányoló rendszerben élt eddig. Ezekben szocializálódott, ezekben nőtt fel és aztán generációk adták tovább a mintákat örökségként egymásnak. Szentül hiszi tehát, hogy amit tesz, cselekszik, az a normális állapot. Nem ismer mást, ez a természetes léte. Senki nem tanította meg másfajta életre.

Namost ez a nép 1989-től, az ölébe hullott kapitalista típusú demokráciában kezdett élni. Önerőből kezdte segítség nélkül tanulni ezen berendezkedés szabályait. Rögtönzött, alkalmazkodott, túlélt az önös fifikás logikája alapján, amit évtizedek alatt sajátított el vagy kapott örökségként. Jól, rosszul, mindenki döntse el, kinek hogy sikerült.

Ellenzéki kerekasztal, Antall-kormány, Horn-kormány, Orbán-kormány, Medgyessy-kormány, Gyurcsány-kormány kétszer, aztán most a jelenben ismét az Orbán-kormány immáron harmadszor is, és a mindenkori ellenzék. Mi a közös mindezekben? A hazaárulás.

2004-ben csatlakozott az ország az Európai Unióhoz. A 2003. április 12-én Magyarország Európai Unióhoz való csatlakozása ügyében megtartott országos népszavazás a maga 45,62%-os részvételi arányával eredményes volt, és az érvényesen szavazó választópolgárok 83,76%-a támogatta a belépést. A felelősen gondolkodók, akik részt vettek a napi politikai- és közéletben, elsöprő többséggel szavaztak az Unióra. A problémát azonban már itt is jól mutatta, hogy az ország szavazóképes lakosságának nagyobb része, jelesül 54,38%-a valójában nem tudta, nem is értette, mire és miért is kell szavaznia. Vajon kinek a bűne az a passzivitás, amit ez az országrész tudatlansága okán cselekedett? Azaz inkább nem ment el szavazni, hiszen nem mert felelőséget vállalni – érthetően – tudatlansága okán.

Vajon kiknek a felelősége ez a tudatlanság? A tudatlanoké, vagy a cselekvő, vagy éppen a nem-cselekvő politikusoké?

A cselekvőké, akik folyamatosan kihasználják ezt a helyzetet, vagy a nem-cselekvőké, akik bár cselekedhetnének, de nem tették és most sem teszik...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.