Szerző: SZELESTEY
2019.02.25.
- A Néppárt alighanem jobban járna, ha eltávolítaná soraiból a Fideszt, ám akkor Orbán becsatlakozhat a szélsőjobbhoz (előbb-utóbb összenő, ami összetartozik...)
- A populisták még nagy kerékkötők lehetnek az Európai Parlamentben, már ha sikerül közös vonalat találniuk a nemzeti önzés alapjáról
- Az ellenzék és a választók között próbál közvetíteni az újonnan alakult Magyarország Mindenkié, amelynek vezetőjét a lakájmédia Soros bábfigurájának minősíti
Politico
Manfred Weber ugyan azt sürgette vasárnap, hogy szerződést kell kötni az antiszemitizmus ellen, csak épp a bírálói szemére vetik, hogy az általa képviselt konzervatív pártcsalád védelmezi Orbán Viktor zsidóellenes hozzáállását. Az EPP bizottsági elnökjelöltje arra szólított fel, hogy az Európai Parlament küldjön egyértelmű jelzést: az antiszemitizmusnak nincs helye a földrészen. Szükségesnek tartja a fellépést a jelenség ellen Timmermans is, aki szociáldemokrata színekben szeretne Juncker utódja lenni.
A kérdés politikai aknamezőt jelent a Néppárt számára, éspedig elsősorban Orbán miatt, aki fő ellenségének tekinti Soros Györgyöt, és akit gyakran vádolnak zsidóellenességgel. Két éve kiállt a hírhedetten antiszemita Horthy mellett, aki Hitler szövetségese volt. Most pedig kampányt indított Juncker és Soros ellen, az EU-t pedig azzal támadta, hogy az összeesküvést sző, így akarja rákényszeríteni migrációs politikáját Magyarországra. Emiatt többen, köztük a Bizottság mostani, és egyik korábbi elnöke, Herman van Rompuy is szükségesnek nevezte, hogy távolítsák el a Fideszt a kereszténydemokraták soraiból.
Handelsblatt
A német üzleti körök lapja szerint a Néppártnak meg kellene válnia Orbán Viktortól, ám ez nem is olyan egyszerű. Mindenesetre a vita rosszkor jön a konzervatívoknak, habár a magyar vezető már régóta sokakat idegesít a CDU-ban, ám nem könnyű túladni rajta. Az ügy kampánytéma lett a választások előtt 3 hónappal, és még veszélyes lehet az EPP számára. Főleg a német kereszténydemokraták sokáig már nem tűrhetnek meg a frakcióban egy olyan tömörülést, mint a Fidesz. A pártnak, a CSU-val közösen kezdeményeznie kellene a kizárást, bár az sok tekintetben nehéznek ígérkezik. Hiszen idáig az EU-ellenes megnyilatkozások dacára a keblükre ölelték. És a bajor keresztény szociálisok körében továbbra is sok híve van.
Az esetleges elhatárolódás esélyt jelent, hogy az uniópártok kisebb támadási felületet kínáljanak az EP-választás előtt, miután főlek az SPD, a Balpárt és a környezetvédő mozgalom kifogásolja az évek óta tartó szoros és kritikátlan viszonyt Orbánnal. Tekintve, hogy milyen erővel robbantak ki most az ellentétek, nem venné ki jól magát, ha a két kereszténypárt megelégedne azzal, hogy kinyilvánította visszatetszését. Ám az ügy alkalmas arra, hogy még inkább megossza őket, hiszen a CSU egyik nagyágyúja, a Bundestag alelnöke máris az eltávolítás ellen foglalt állást. Weberre pedig mind nagyobb nyomás nehezedik.
A vita feltárja a szövetség egyik politikai gyengéjét. Az európai választási hadjárat minden eddiginél jobban egymás ellen fordítja az unió híveit és ellenfeleit. A keresztény tábor, amely még mindig a Merkel-féle migrációs döntésekkel foglalkozik, bénultnak tűnik. Az EPP alapvetően EU-párti erőket tömörít, leszámítva a nemzeti-populista Fideszt. A jelek szerint a menekültkérdésben Orbán úgy gondolja: azt csinál, amit csak akar. Ennélfogva Kramp-Karrenbaurnek és Södernek, a két német konzervatív pártvezérnek hamarosan meg kell mondania, meddig kívánnak elmenni. Ha szabadulnának a magyar párttól, akkor júniusban azt kell szorgalmazniuk, hogy Orbán nélkül jöjjön létre az új, néppárti frakció. Ám ha nem, akkor továbbra is el kell viselniük a politikust...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.