2018. november 25., vasárnap

MI AZ A "MIGRÁNSKÁRTYA" ÉS MIÉRT CSINÁL BELŐLE EKKORA FELHAJTÁST A KORMÁNY?

MÉRCE
Szerző: CSENGEL KARINA
2018.11.24.


...De mi az a „migránskártya” igazából?

A HVG megkérdezte az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságát, miről is van szó valójában: jelen esetben egy görögországi projekt, melyben azok vehetnek részt, akik 2015. január 1. után érkeztek Európába, elmúltak 18 évesek, és szigorúan beazonosították őket.
„Migránskártyát” csak elismert menekültek vagy menedékkérők kaphatnak,

felhasználásának feltétele pedig az, hogy a használója Görögországban maradjon, vagyis a Fidesz elképzeléseivel szemben épp az illegális mozgást igyekszik csökkenteni. A kártya nem használható külföldön, de ha meg is próbálná a tulajdonosa átlépni az országhatárt, érkezik egy jelzés a ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának a próbálkozásról.

Ez egy évek óta működő rendszer, melyet a világ válságzónáiban alkalmaznak. A támogatás összegéről a helyi önkormányzatokkal és hatóságokkal egyeztetnek. Görögországban például a bevándorlásügyi minisztérium és az önkormányzatok úgy döntöttek,
- ha egy egyedülálló menekült olyan táborban, szálláson van, ahol kap enni, maximum havi 90 eurót kap
- ha az étkezésről magának kell gondoskodnia, maximum havi 150 eurót (46-47 ezer forintot) kap
- a maximális összeg, amit egy ötfős vagy annál nagyobb család kaphat, havi 550 euró
A magyar kormány által ördögi cselszövésnek ítélt „migránskártya” valójában egy nagyonis hatékony segítségnek tűnik.

Nem kell repülőkkel, teherautókkal messziről élelmiszert szállítani a menekülteknek, hanem ők maguk helyben beszerezhetik azt, amire tényleg szükségük van, ezzel elkerülve a fölösleges adományokat is – így a feketekereskedelm helyett a helyi ipart és termelőket támogatják. A szállítási költségen dollármilliókat spórol az ENSZ, ráadásul környezettudatos is.

A kormány részéről az egész nyilván arra megy ki, hogy egy újabb szálon kösse össze Sorost és a migráció támogatását, az ENSZ közölte, egy Soros-szervezet sem vesz részt a görögországi projektben, de olyan nemzetközi szervezetek igen, mint példéul a Vöröskereszt vagy a keresztény Catholic Rescue Service.

A pénz jelentős részét az Európai Unió adja, idén eddig 52 millió eurót költött a projektre. A végösszeg még bizonytalan, mivel sokan vannak, akik elhagyják Görögországot (külföldön nem működik a kártya), vannak, akik visszamennek Görögországba és vannak, akik munkát szereznek.

Egy biztos: a kártyához valódi menekültek juthatnak hozzá, méghozzá ellenőrzött körülmények között, jól működő rendszeren keresztül.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.