Szerző: SZELESTEY
2018.11.23.
- Európa egyik vezető lapja a Fidesz kizárását követeli a Néppárttól, Manfred Weber azonban változatlanul kesztyűs kézzel bánik Orbán Viktorral
- Az ellenállás biztató jeleit tapasztalja Kelet-Európában a populizmussal szemben a Guardian kommentárja, amely hozzáteszi, hogy az európai konzervatívok kongresszusán földbe döngölték a magyar miniszterelnököt. Egy osztrák elemző korántsem ennyire optimista
- A rémségek kicsiny boltja: szörnyűséges Orbán-idézetek sokkolnak az egyik vezető bécsi színházban
NZZ
A konzervatív lap sürgeti, hogy cselekedjen az EU, mivel a magyar kormányfő a köztörvényes okok miatt jogerősen elítélt korábbi macedón vezető befogadásával túl messzire ment. Olyan, mintha bemutatta volna Brüsszelnek a középső ujját, miközben normális körülmények közepette szinte lehetetlen menedéket kapni Magyarországon. Ez mindössze a jelentkezők 3 %-nak sikerül, ám ehhez is éveket kell várniuk a tranzitövezetben. Ha viszont van támogatód és azt Orbán Viktornak hívják, akkor 100 %-ak az esélyeid és az egész eljárást lezavarják egy hét alatt. Gruevszki tisztában volt ezzel. Magyar diplomaták három országon és négy határon át hozták Budapestre. Többről van itt szó, mint egy bűnös szellemi társnak tett baráti szívességről: ami történt, az arcátlan provokáció az EU és mindazon államok ellen, amelyek jó ideje támogatják Macedóniában a jogállamot.
Macedóniában nyugati diplomaták segítségével, az unió és az USA jelentős nyomására jött létre az a különleges ügyészség, amely sikeresen deríti fel a bukott politikus törvénytelen hálózatát. A meneküléssel, valamint a menedékjog botrányos megadásával nagy pofont kap most ez a munka. Orbán hallgat az okokról, a Magyar Idők Sorosra mutogat, de a cél világos: Gruevszki bűnös tevékenységét kulturkampfnak kell álcázni. Ám itt egyáltalán nem a keresztény Nyugat értékeiről vagy jövőjéről van szó. A magyar miniszterelnök a saját korrupt rendszerét védelmezi, amikor azt hangoztatja, hogy az a nemzeti érdeket szolgálja. A menedékjog megadása azonban már túl sok a jóból. Ezt a Bizottságnak és a tagállamoknak egyértelműen Orbán tudomására kell hozniuk. A Néppártnak pedig azonnal lépnie kell, mert a Fidesznek immár végképp semmi keresnivalója a soraiban.
Die Presse
Az európai konzervatívok bizottsági elnökjelöltje megerősítette, hogy fölöttébb konstruktív pártnak tartja a Fideszt. Azzal érvelt az osztrák köztévé híradójában, hogy a magyar párt a javaslatok 95 %-át megszavazza Strasbourgban. Arra kérdésre, hogy az Orbán-kormány nem kér a menekültekből, Weber úgy válaszolt, hogy a kötelező kvótákat Franciaország is elutasítja. Majd úgy folytatta, hogy a Néppárt a jövő évi választás után bizonyosan nem fog együttműködni az EU-t elutasító szervezetekkel. Idesorolta a Le Pen-féle francia jobboldali-populistákat, ám arra már nem volt kapható, hogy ebbe a kategóriába tegye bele a Szabadságpártot, az osztrák koalíció kisebbik erejét is. Mindössze annyit mondott, hogy meglátjuk, mi lesz.
Guardian
Senki ne intézze el azzal Magyarországot és Lengyelországot, hogy az a tekintélyelvűség melegágya, mert mindkét államban létezik ellenállás, ami feltartóztathatja a populista hullámot. Erre figyelmeztet az elemzés. hozzátéve, hogy Keleten erődödnek az alulról jövő demokratikus mozgalmak és ez jó hír, mert újjáalakíthatják az egész EU-t. Különösen vonatkozik ez a fiatalokra, mert náluk még eleven az autoriter rendszer emléke a családban. Pozsonyban minden pénteken tüntetések vannak a korrupció és a hatalom cinizmusa ellen, de az újabb generációk másutt is mozgósítanak a régión belül, mert veszélyben érzik a demokratikus értékeket. A szlovák fővárosban a múlt hét végén a V4-államokból érkezett aktivisták, illetve értelmiségiek a küzdelem fő céljait vitatták meg. Prágában tömegtiltakozások vannak a miniszterelnök ellen. A lengyeleknél az ellenzék elvitte szinte az összes nagyvárost a helyhatósági választásokon. Vagyis nem lesz könnyű a PiS helyzete jövőre. A román civil társadalom szintén duzzad az erőtől.
Még a magyar erős ember, Orbán Viktor sem érezheti magát teljes biztonságban, legalábbis ami az unió törekvéseit illeti. Az igaz, hogy áprilisban kényelmesen győzött, csak éppen az illiberális demokrácia ideológusaként és a keresztény, bevándorlás-ellenes érzések bajnokaként erős bírálatok érik az Európai Néppárt oldaláról. Beavatott források szerint a Fideszt eltávolítják a pártcsaládból a jövő évi EP-választás után. Hát, ez majd kiderül, de az biztos, hogy alaposan ledorongolták a minap Helsinkiben, az EPP kongresszusán. A róla alkotott képen csak tovább rontott a Gruevszki-ügy. Budapesten most az a vicc járja, hogy Orbánnak a jelek szerint már nem fáj a feje a bűnöző migránsok miatt.
Mindent egybevéve a Nyugat bizonyos értelemben rosszabb állapotban van, mint a Kelet. A jelek szerint kudarcot vall a Salvinival szembeni harc, Le Pen jön fel, Németország éppen a maga köldöknézését gyakorolja, mivel folyik a csata Merkel utódlásáért, és akkor még nem említettük a Brexitet. Kelet-Európában az ifjúság ezzel szemben megmutathatja, hogy az „igazság” és „tisztesség” ismét győzedelmeskedhet. Akkor pedig felül kell vizsgálni az elméletet a kelet-nyugati választó vonalról. A nyugati liberálisok és haladó erők egy-két dologban leckét vehetnek a keleti mozgósításból. Így abból, hogy a progresszív rétegek kezet nyújtanak a konzervatívoknak. Vagy abból, hogy Szlovákiában teljesen átláthatóvá tették a mozgalom anyagi támogatását, így kilőtték az összeesküvés elméletét, tehát hogy bent vannak Soros zsebében. Nem arról van szó, hogy a populizmusnak vége a régióban, de eleven az ellenállás szelleme, és lehet, hogy Keletről jön a megváltás...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.