2018. október 26., péntek

ORBÁN AZT AJÁNLJA A CEU-NAK, MARADJON NYUGTON, NEM KÉRIK RAJTA SZÁMON A TÖRVÉNYI FELTÉTELEKET

B1 BLOGCSALÁD
Szerző: nickgrabowszki
2018.10.25.


Magyarország ura és parancsolója úgy akar visszavonulni, mintha nem vonulna vissza: írásbeli garanciát nem fog adni arról, hogy az egyetem jogszerűen működik, elégedjenek meg a szavával. Higgyék el neki becsszóra, hogy nem nyúl a CEU-hoz.

Mi történt csütörtökön?

1. Egyfelől az, hogy a CEU rektora előbb az oktatóknak és a hallgatóknak, valamivel később a sajtónak is bejelentette, hogy az Orbán-kormány nem hajlandó aláírni a CEU maradásáról szóló államközi egyezményt New York állammal. Michael Ignatieff rektor ezt David Cornstein amerikai nagykövetre hivatkozva közölte, akinek 3 hete elmondta ezt Orbán.

Azonban ebben semmi új nincs. Egyrészt azért, mert ha akarták volna, már aláírták volna az egyezményt. Másrészt, mert Cornstein egy előadásában már nyilvánosan is bejelentette ugyanezt.

2. Másfelől az is történt, hogy a helyzetre hivatkozva Ignatieff rektor azt is közölte, a CEU elhagyja Budapestet, és az amerikai akkreditációjú képzéseit Bécsben folytatja tovább.

Azonban ebben sincs újdonság, mert erről a CEU már egy éve döntött, amit nyár elején nyilvánosságra is hoztak.

Akkor mi volt a csütörtöki egyetemi gyűlés és sajtótájékoztató célja? Alkalmasint az, hogy a nyilvánosság előtt gyakoroljanak nyomást Orbánra, mondjon igent vagy nemet a CEU maradására. Valamiféle reakcióit akartak kicsiholni a kormányból, hogy nyilatkozzon nyilvánosan az ügyben, rögzítse az álláspontját.

Ehhez képest mindössze annyi történt, hpgy Kovács Zoltán kormányszóvivő a Twitteren(!) reagált, miszerint 

"Soros meg a CEU trükközikA CEU bejelentése egy Soros György-stílusú politikai trükk. A CEU eddig is működött, most is működik, és úgy gondoljuk, a jövőben is működni fog. Az amerikai diplomák kibocsátásának áthelyezése Bécsbe egyszerűen csak a politikai akció része."

Ami talán azt jelenti, hogy a CEU maradhat, csak az egyetemen múlik, hogy maradni akar-e.

Az egyfelől ellentmond annak az álláspontnak, amit Szijjártó még szeptemberben is hangoztatott, hogy a CEU nem teljesítette a törvényi feltételeket, mert nem hozott létre saját campust az Egyesült Államokban.

Másrészt viszont annak is ellentmond, hogy a felsőoktatási törvény módosítása szerint Magyarországon külföldi diplomát kibocsátani csak úgy lehet, ha
- a kibocsátó országban is működik campusa az egyetemnek,
- továbbá szükséges a magyar és amerikai állam közös nyilatkozata is.

Most azonban úgy tűnik, az Orbán-kormány hajlandó eltekinteni saját törvényének kikötésétől. Orbán is utalt már rá korábban, hogy nincs szükség betartani a jogszabályt, Gulyás Gergely meg csütörtökön arról beszélt, más megoldás is elképzelhető, mint államközi megállapodás: a felsőoktatási törvény ismeri az ún. közös diploma fogalmát, amihez nincs szükség állami vagy parlamenti hozzájárulásra.

Azaz létezik egy jogi kiskapu, amin - esetleg - átbújhat a CEU anélkül, hogy formálisan is megegyeznének a maradásáról. Tehát tulajdonképpen

Orbán úgy akar visszavonulni, mintha nem vonulna vissza; megengedné, hogy a CEU maradjon a törvény betartása nélkül is...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.