Szerző: SZELESTEY
2018.05.11.
- Tavaly ősz óta a magyar kormányzati szervek a fülük botját sem igazán mozgatják, pedig a határon túliaknak adott útlevelekkel akár terroristák is bejuthattak az USÁ-ba
- Macron és Orbán Európája: tűz és víz - vajon melyik kerekedik fölül?
- Szerbiában ezrek várakoznak reménytelenül, hogy bejussanak Magyarországra
Washington Post
Az Egyesült Államok már októberben figyelmeztette Magyarországot, hogy az sürgősen lépjen, mert kb. 700 külföldi kijátszotta a határon túli magyarok érdekében hozott állampolgársági törvényt és az így szerzett útlevéllel közülük 65-en vízum nélkül bejutottak az USÁ-ba, mi több, 30-ról még most sem tudják az amerikai hatóságok, hogy hol vannak. A Belbiztonsági Minisztérium szerint olyanokról van szó, akik súlyos biztonsági kockázatot jelentenek, több okból is, de a legsúlyosabb az volna, hogy ha pl. az Al-Kaida emberei, vagy orosz kémek jutottak volna ily módon magyar úti okmányokhoz. Az ügy megterhelte a kétoldalú kapcsolatokat, annál is inkább, mivel a magyar fél mindeddig nem tett lépéseket, hogy kiküszöbölje a rendszer hiányosságait, amire az ősszel 45 napot kapott. Pedig egyébként ideológiai rokonság van Trump és Orbán, a két populista uszító között, akik a bevándorlás elutasítására és a szigorú határellenőrzésre építik politikájukat. A viszonynak mellesleg az sem tett jót, hogy a magyar kormány korlátozta a demokráciát.
Washington kilátásba helyezte, hogy ha nem változik a helyzet, Magyarország számára a jövőben csupán időlegesen szavatolja a vízummentességet. A múlt hónapban azután Budapesten azt közölték az amerikaiak, hogy a magyarok teljes egészében kikerülhetnek a programból, ha ez így megy tovább, azaz továbbra is illetéktelenek kaphatnak magyar útlevelet. A lap hozzáteszi, hogy az Orbán-kormány már tavaly elismerte: valóban léteznek kiskapuk a rendszerben. Balog S. Éva, az Amerikában élő történész azt mondja, hogy a két állam viszonya rettenetes, és Orbán másfél éve kétségbeesetten próbál valami javulást elérni, de teljesen hiába. És most ez az útlevélsztori csak árt az ügynek.
Bloomberg
A hírügynökség úgy értékeli Orbán Viktor parlamenti programadó beszédét, hogy a kormányfő illiberális irányban akarja átalakítani az országot. Szándékát egyértelműen kifejtette, amikor megismételte, hogy a maga részéről helyesnek tartja a szakítást a liberális demokráciával, ami amúgy megterhelte a viszonyt az unióval. A tudósítás rámutat, hogy a miniszterelnök lett az EU-ban a populista erők főcsővezetője, miután nagyobb hatalmat halmozott fel, mint bármelyik elődje a szocializmus óta, és szembeszállt a szervezet demokratikus eszményeivel. Olyannyira, hogy a francia államfő már az értékek polgárháborúját vetítette előre, miután a lengyelek és más kelet európai országok, illetve nyugati nacionalista pártok elkezdték utánozni az orbáni politikát, valamint retorikát.
Die Presse
Az újság azt tartja a megválasztás alkalmából elhangzott Orbán-felszólalás leglényegesebb elemének, hogy a liberális demokrácia korszakának vége. A politikus szerint éppen ez a felismerés magyarázza az ország sikereit. Így Magyarországnak a 21. századi kereszténydemokrácia felépítésével kell reagálnia a világban bekövetkező változásokra. Egyben fontosnak nevezte az EU-t, ám mint mondta, ez nem jelenti azt, hogy Brüsszelt ne szabadna bírálni. Ugyanakkor az uniónak le kell tennie az Európai Egyesült Államok őrült rémálmáról – tette hozzá. A kormányfő ismételten elutasította a nyílt társadalmat. Azt emelte ki, hogy Magyarország a nyugati szövetségi rendszer része marad, de határozottan visszautasítja, ha bárki bele akar avatkozni a belügyeibe. További fellépést helyezett kilátásba a menekültek befogadása ellen, illetve a külső határok védelmében. Azt is értésre adta, hogy még jó ideig kíván hatalmon maradni...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.