Szerző: SZELESTEY
2018.05.28.
- A CDU-CSU értesítette Orbánt, hogy ha sokat ugrál, akkor nemigen maradhat az Európai Néppártban
- Európa a demagógok kezébe ad ütőkártyát, ha úgy tesz, mintha csak Putyin miatt lenne megosztott a földrész
- Újságírók rendszeresen beletörlik a lábukat Sorosba, de ő azért nem veszi semmibe a sajtót, nem úgy, mint a szintén milliárdos Elon Musk
Tagesspiegel
Hírek szerint a német uniópártok parlamenti csoportja két feltételtől teszi függővé, hogy a Fidesz az Európai Néppárt tagja maradhasson. A követeléseket, miszerint ne paterolják ki a Közép-Európai Egyetemet Budapestről, illetve a „Stop, Soros”-törvénnyel várják meg a Velencei Bizottság jövő hónapban esedékes állásfoglalását, a CDU-CSU-frakció magyarországi jelentéstevője fogalmazta meg. Andreas Nick, aki egyben a pártszövetség delegációját vezeti az Európa Tanácsban, sürgeti, hogy a magyar kormány a CEU ügyében írja alá New York állammal a már kidolgozott megállapodást. A német konzervatívok idáig igyekeztek elkerülni, hogy nyíltan bírálják Orbán Viktort. A Human Rights Watch berlini képviselője ezért meg is rótta őket, mondván, legfőbb ideje volna határozottan szembeszállni részükről a magyar párt káros és emberi jogellenes politikájával. Továbbá nagyon gyorsan át kellene gondolni a kapcsolatokat a Fidesszel, mielőtt további károkat szenved az európai demokrácia.
A kizárásról az unió Bundestag-csoportjában egyelőre senki sem akar nyíltan beszélni. A színfalak mögött azonban világossá tették, hogy a jövő attól függ, a magyar fél mennyire tartja magát a két említett feltételhez. Ha nem hajlandó rá, akkor bennfentesek szerint nem sok esélye lesz arra, hogy megússza az ügyet, erről tájékoztatták is Orbánt. A lap hozzáteszi, hogy a magyar kormány példátlan kampányt folytat Soros György ellen. Azon felül bírálatok érik azt a törvényjavaslatot is, amely olyan civil szervezeteket sújtana, amelyek állítólag támogatják az „illegális migrációt”. A Velencei Bizottság jelenleg ellenőrzi, hogy a szabályozás összeegyeztethető-e a nemzetközi emberi jogi normákkal.
Die Presse
A kommentár szerint Európában társadalmakat és pártokat oszt meg az ismét egyre élesebben felvetődő kérdés: miként kell Oroszországhoz viszonyulni. Moszkva támogatói, köztük az Osztrák Szabadságpárt, új „keleti politikát” sürgetnek, azaz hogy ismét párbeszédet kell kezdeni és fel kell oldani a szankciókat. A másik tábor ebbe bele is menne, ha Putyin felhagyna a gyakorlattal, mármint hogy stratégiai hazugságokkal próbálja meg megtéveszteni a partnereket. Az Európai Külkapcsolati Tanács most megjelent tanulmánya arra mutat rá, hogy egyfolytában harc folyik a nemzetközi magatartási szabályokról. Egyfelől van az EU által képviselt liberális univerzalizmus, benne az emberi jogokkal és demokráciával, valamint azzal, hogy az államoknak joguk van kiválasztani a szövetségeseiket. Másfelől ott az irányított orosz demokrácia, amely a külpolitikában még mindig befolyási övezetekben és nagyhatalmi játszmákban gondolkodik, a 19. század szellemi örökségeként.
Az elemzés az unión belüli orosz befolyásolási kísérleteket elemezve rámutat, hogy mivel Moszkvának nemigen vannak támogatói a tagállamok hivatalos köreiben, ezért felkarolja a rengeteg elitellenes mozgalmat. De azért találni olyan államokat is, amelyek rokonszenveznek Putyinnal: Magyarország, Olaszország, Ausztria, Görögország, Bulgária és Ciprus. A szakértők ugyanakkor arra is figyelmeztetnek, hogy nem szabad túlértékelni az orosz diverziós próbálkozásokat, mert a nyugati pánikreakciók sokkal veszélyesebbek, mint Moszkva akciói. És ha kormányok közben elhanyagolják, hogy foglalkozzanak a megosztottság belső okaival, akkor ez arra bátorítja a demagógokat, hogy opportunista módon játszanak az orosz veszéllyel...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.