2018. május 11., péntek

"A KÉPMUTATÁS KORÁNAK VÉGE" - INTERJÚ BOZÓKI ANDRÁS POLITOLÓGUSSAL, A CEU PROFESSZORÁVAL

ÉLET ÉS IRODALOM / INTERJÚ
Szerző: RÁDAI ESZTER
2018.05.11.


Nincs szabad és tiszta választás csaló rendszerben. Itt a csalás strukturális, nem eseti és egyedi. Ahol az állam kampányol, ott nem beszélhetünk szabad választásokról” – mondja Bozóki András, aki a 2018‑as választás riasztó tanulságának tartja, hogy Orbán képes volt erővel, a vidéki társadalom egyfajta refeudalizálásával, elsősorban a közmunkával konszolidálni a vidéket. Ezért szerinte „Orbán a közeljövőben bármikor elindulhat egy nyíltabban elnyomó rendszer felé, hiszen ma már egyre kevésbé érzi szükségét a »pávatáncnak« az EU-ban, (...) mert minden hatalom az övé”.

Egyáltalán érdemes még a választásról beszélni, arról, mi történt 2018. április 8-án?

– A legfontosabb tanulságokról igen. Mindenekelőtt arról, hogy kiderült, a magyar társadalom 2018-ban már értette, amit 2014-ben még nem: hogyan működik az Orbán által létrehozott választási rendszer. Megértette, hogy a Fidesszel szemben nem indulhat el hat-hét párt külön-külön. Megértette, mit jelent a „győzteskompenzáció” tudatosan torzító hatása. Nem volt rövid ez a tanulási folyamat, de a társadalom esetében megtörtént, ellentétben az ellenzéki pártokkal, amelyek a jelek szerint még nem értek a végére.

Közvetlenül a választás után élesebben fogalmazott: „az ellenzék nem volt képes erőit egyesíteni – írta a Magyar Narancsban –, gyanúm szerint nem is erre készültek, hanem arra, hogy továbbra is ellavíroznak a NER parlamentjében. Ehhez képest hidegzuhanyként érte őket a hódmezővásárhelyi váratlan ellenzéki győzelem.”

– A politikájuk alapján valóban arra következtethetünk, hogy a vereségre készültek, eszükbe sem jutott, hogy összefogással esetleg nyerni is lehet. És amikor február végén Márki-Zay, egy párton kívüli polgármesterjelölt váratlanul – a pártok fű alatti támogatásával, vagyis egyesített erejével, ráadásul a Fidesz egyik fő fészkében – győzni tudott, már késő volt ahhoz, hogy stratégiát váltsanak. Még a taktikai szavazás lényeges kiterjesztésére sem voltak képesek.

Úgy érti, így valóban lehetett volna nemcsak a kétharmadot megakadályozni, de győzni is? Ha – amint Kőszeg Ferenc javasolta valahol – Budapesten a Jobbik lép vissza mindenütt a demokratikus ellenzék közös jelöltje javára, vidéken pedig a többi ellenzéki párt a Jobbik javára?

– A választási körzetek összesített eredménye szerint Budapesten meg lehetett volna verni a Fideszt, de vidéken nem, a Jobbik ugyanis szinte mindenütt gyengébbnek bizonyult nála, még ott is, ahol gyakorlatilag egyetlen ellenzéki pártként indult. Ha olyan erős lett volna, mint állította, akkor most nem lenne narancssárga az ország.

De úgy látszik, a vidéki társadalom mára elfogadta, amiben él, belenyugodott, nem tiltakozik, nem lázadozik ellene. Mintha vidéken Orbán Viktornak mégiscsak sikerült volna erővel konszolidálnia azt a rendszert, amiről korábban azt gondoltuk, hogy nem konszolidálható...

Vagyis lehet rohamozva is konszolidálni...

– Igen, és ez riasztó tanulság. Orbán valóban képes volt a vidéki társadalom egyfajta refeudalizálásával, elsősorban azzal a közmunkával konszolidálni a vidéket, amivel a polgármesterek, a járási megbízottak rövid pórázon tudják tartani a legszegényebbeket, és ezért ők a saját hosszú távú érdekeik ellenében szavaznak az őket pórázon tartókra.

Hiszen rövid távon az érdekeik szerint szavaztak.

– Így van, mert a közmunka segít életben maradniuk – de hogy vidéken ez ennyire hatásos tud lenni, én például nem láttam előre. Ez a nagyon finoman hangolt rendszer azonban, amelyben különböző társadalmi csoportok különböző módokon vannak kontrollálva, plusz a gerrymandering – azaz a választókerületek célirányos átrajzolása, amely során sok kis fideszes falut csaptak hozzá városokhoz, ahol a Fidesz nem lett volna feltétlenül fölényben –, és mindez megkoronázva az utolsó napok állami szintű mobilizációjával, telefonos kampányával, a választók szállításával, vagyis azáltal, hogy a párt és az állam között eltűnt a különbség, hiszen lényegében az állam kampányolt, egyértelművé tette a helyiek számára, hogy nincs alternatíva. Ha túl akarnak élni, akkor csak a Fidesz–KDNP-re szabad szavazniuk...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.