Szerző: VÁGVÖLGYI B. ANDRÁS
2018.03.29.
Robert Mueller különleges ügyész, a 2016-os elnökválasztásba történt orosz beavatkozást vizsgáló bizottság elnöke sokak szerint már összeállította jelentését, néhány kérdés tisztázására vár csak a vádemelésig. Trump nyilvánosan egyetértett azzal, hogy megjelenjen a meghallgatáson, és eskü alatt vallomást tegyen – amit azóta bőszen halogat. Volt kampánymenedzsere, Paul Manafort viszont bírói források szerint akár életfogytiglanra is számíthat pénzmosás, banki csalás és az állam elleni összeesküvés miatt. A vélekedést hitelesíti, hogy cégtársa és volt üzletbarátja, Rick Gates számos más szereplőhöz hasonlóan vádalkut kötött.
Nem Muelleré az egyetlen „oroszbefolyás-ügyi” vizsgálat, a Szenátus és a Képviselőház hírszerzési bizottságai (valamint a Szenátus igazságügyi bizottsága) is foglalkoznak az üggyel, erősítvén a választott képviselők útján gyakorolt demokratikus állampolgári részvételt, ugyanakkor jelentősen fokozva a zűrzavar amúgy sem elhanyagolható lehetőségét. Feburár13-án a kongresszusi bizottság meghallgatta az amerikai titkosszolgálatok vezetőit. A meghallgatás nyílt részén szó esett arról is, hogy az oroszok a 2018. novemberi amerikai időközi (midterm) választásokon vajon próbálkoznak‑e beavatkozással, amire a titkosszolgálati vezetők egyértelmű igennel válaszoltak. Mueller, hogy visszaszerezze a kezdeményezést, tizenhárom orosz magánszemély ellen emelt vádat az Egyesült Államokkal szembeni szervezkedés és csalás miatt. Közülük a nagykutya az 56 éves milliárdos Jevgenyij Prigozsin, akit az orosz trollgyár főnökének tartanak, a Concord cégcsoport tulajdonosa, mely Mueller vizsgálata szerint a választási tárgyidőszakban havi 1,25 millió dollár pluszt fizetett ki bérekre.
A vádemeléssel kapcsolatban Prigozsin a RIA Novosztyi hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy „az amerikaiak befolyásolható emberek, azt látják, amit látni akarnak. Nagyra tartom őket. Ha a sátánt akarják látni, hát nézzék.” Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Marija Zaharova abszurdnak nevezte a vádemeléseket: „Tizenhárom ember a milliárdos költségvetésű ügynökségek és szolgálatok ellen? Ugyan.” Putyin szóvivője, Dmitrij Peszkov arról panaszkodott, hogy részleteiben nem ismerhették meg a vádemeléseket, míg az orosz elnök maga azt mondta, semmi szín alatt nem adják ki megvádolt állampolgáraikat. Rod Rosenstein amerikai igazságügyminiszter-helyettes viszont úgy nyilatkozott, „ez a vádemelés emlékeztetőül szolgál, hogy az emberek nem mindig azok, akiknek feltüntetik magukat a neten”, hogy ezek az oroszok „viszályt szítottak Amerikában, és a demokráciába vetett hitet próbálták aláásni. Nem engedhetjük, hogy ez sikerüljön.”
Az alumíniumnábobból a Kreml vezéroligarchájává avanzsált Oleg Gyeripaszka – akinek egy ciprusi cégén keresztül a Strabagban is jelentős tulajdonrésze van – ezenközben az amerikai jelenkortörténet része lett. Alekszej Navalnijnak, a március 18-i orosz elnökválasztáson való indulástól hatalmi manipulációval eltiltott politikusnak a moszkvai irodájában megjelent egy Kreml-közeli kurvakommandó zavarkeltés és balhézás céljával. Navalnij csapata oknyomozó videón utánament egyiküknek, hat és fél millió nézője volt a YouTube-on, Putyin elnök olyan morózus lett miatta, hogy a YouTube és az Instagram oroszországi betiltását fontolgatta, noha lövethetett is volna. A „Nasztyja Ribka” művésznéven futó belorusz Anasztaszja Vasukevics volt az az escort girl, kinek tavaly még könyve is jelent meg, a hírek szerint Pietro Aretino A hetérák tudománya című XVI. századi alapművének modorában, talán egy kicsit kevésbé jól megírva – valójában egy How to... típusú könyv oligarchaelcsábítási technikákról. Ő egyébként a moszkvai amerikai követség előtt tartott tüntetésen a #metoo-kampány kapcsán „meghurcolt” Harvey Weinstein producer és szexuális ragadozó védelmében is szerepelt; alulöltözötten, mint egy ukrán Femen-aktivista, csak épp a másik oldalon...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.