Szerző: SZELESTEY
2018.03.13.
- A tekintélyelvű rendszerek visszavetik a gazdaságot és semmivel sem stabilabbak, mint a demokráciák
- A CDU-nak többet számít az Audi vagy a Mercedes itteni beruházása, mint a magyar jogállam helyzete, ráadásul az EPP frakcióvezetője meg is nyugtatta Orbánt, hogy nem kell nyugtalankodnia, minden mehet tovább, ahogy eddig. Csak épp az amerikai büntetővám betehet az autógyártásnak
- Kelet-Közép-Európában elegük van az embereknek, mert azt látják, hogy a politikának folyton maga felé hajlik a keze
Die Presse
Az Orbán-kormány az utóbbi 8 évben arra használta ki kényelmes parlamenti többségét, hogy felszámolja, illetve meggyengítse a hatalom ellenőrzésére szolgáló összes független intézményt, populista módon a demokratikus felhatalmazásra hivatkozva. Így foglalta össze a magyarországi helyzetet a német Bertelsmann Alapítvány szerkesztője, amikor bemutatta legfrissebb demokrácia-indexüket, amely négy tényezőt vizsgál: a hatalom megosztását, az igazságszolgáltatás függetlenségét, a hivatali visszaélések megtorlását, valamint polgárjogokat. Nos, ezek alapján Európán belül az utóbbi két évben lényegesen romlott a jogállamiság helyzete a magyaroknál, a lengyeleknél, a szlovákoknál és a szerbeknél. A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy az EU-nak hatékonyan közbe kell lépnie, ha nem szeretné, hogy az illiberális rendszerek más államokra is átterjedjenek.
A német védelmi miniszter a napokban úgy reagált bizonyos környező államok provokációira, hogy kijelentette: Németországot autokráciák veszik körül. Egyébiránt a 129 országra kiterjedő tanulmányból az derül ki, hogy a demokrácia, a piacgazdaság és a kormányzás állapota világszerte rosszabb lett. Viszont nyomulnak a tekintélyelvű rezsimek. Márpedig ez kedvezőtlenül hat a társadalmi összefogásra és a gazdaságra az adott országokban. Ha meggyengül a jogállam, az táplálja a vazallusrendszert, a korrupciót, növeli a szakadékot a szegény és gazdag között. Az érintett autoriter államok közül csupán Kína, Katar, Malajzia, Szingapúr, az Emirátusok és Ruanda sikeres gazdaságilag, már úgy, ahogy. Ugyanakkor az is látnivaló, hogy a tekintélyelvű rezsimek semmivel sem stabilabbak, vagy hatékonyabbak, mint a demokráciák.
Le Monde
Bár Orbán Viktor egyre radikálisabb hangot üt meg a választási kampányban, összeesküvést emleget, némi antiszemita mellékízzel, az Európai Néppárt mégis babusgatja, maradhat a konzervatívok soraiban. A tömörülés vezetőit persze időről időre bírálják, amiért ennyire engedékenyek a magyar miniszterelnökkel szemben, aki ellen sokszor az a vád, hogy erőteljesen sodródik a tekintényelvűség felé, csak éppen a bírálatoknak nincs semmi következményük. A strasbourgi frakcióvezető, Manfred Weber két napja Budapesten támogatásáról biztosította Orbánt. Vagyis a magyar politikus megnyugodhatott, miközben zavartalanul folytatja különös, megosztó játszmáját a menekültválság kezdete óta.
Ünnepi beszédében olyan dolgokat pendített meg, amit még bizonyos szélsőjobbos pártok sem mertek volna nyilvánosan szóba hozni. Így a legradikálisabb körök által bedobott összeesküvés elméletet, miszerint harcolni kell a birodalomba szervezett nemzetközi hálózat ellen, beleértve a civil mozgalmakat, amelyeket Soros György támogat és testesít meg. A hang helyenként a 30-as éveket idézi. Ezt a szöveget azután nyomatja a Fidesz minden tagja. Orbán úgy érzi, hogy vállalhatja ezt a mondandót, mert mert a migráció ügyében mellette állnak a lengyelek, a szlovákok, a csehek, az osztrákok és most már az olaszok is. Sőt, az Egyesült Államokat, Nagy-Britanniát és Izraelt is harcostársaként emlegeti. Krekó Péter úgy értékeli, hogy a budapesti erős ember a szélsőjobbot igyekszik erősíteni. Bízik abban, hogy a válságok, azon belül is elsősorban a migrációs gondok elsöprik az európai politika fő áramát. Amelyben ő csak ellenségeket tart számon...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.