2018. február 1., csütörtök

SZAKSZERVEZETEK A MUNKAHELYI ZAKLATÁS ELLEN

MÉRCE
Szerző: KUNERT ANNAMÁRIA
2018.01.31.


A szakszervezet, mint munkavállalói érdekképviseleti szerv több olyan témában is hivatott, vagy hivatott lenne megszólalni, ami első hallásra talán nem illik bele a szakszervezetiség profiljába. Ilyen például a nők elleni erőszak és a #metoo kampány.

Elsőre nem feltétlen jut eszébe senkinek, hogy a klasszikus munkavállalói érdekeket – nevezetesen bérek, munkafeltételek, jogszerűség, stb. – képviselő és védő szervezeteknek bármi beleszólásuk vagy jogkörük lenne a nők elleni erőszak és/vagy családon belüli erőszak témájával foglalkozni.

De gondoljunk csak bele: hogyan tud egy munkavállaló a munkahelyén teljesíteni úgy, hogy otthon zaklatásnak, erőszaknak van kitéve?

De szorítkozzunk csak a munkahelyekre.

Múlt év végén robbant a hír, hogy a BKV felmérést készített a saját dolgozói körében a munkahelyi zaklatás témájában, amelynek eredményei, bár nem tervezték nyilvánosságra hozni, mégis napvilágot láttak. Az eredmény megdöbbentő.

Bár azt tudjuk, hogy nem csak a nők esnek zaklatás áldozatául, hanem férfi társaink is, amelyet a BKV felmérés eredményei is alátámasztanak, az eredmény elgondolkodtató.

E szerint ugyanis szexuális vagy fizikai bántalmazást – műszaki területen – mindkét nemnél kb. 10 százalék szenved el, és a nem minősített munkahelyi zaklatás is a nők és férfiak esetében is nagyjából azonos, 20 százalékos érintettséget mutat.

A járművezetők között már jelentősebb differencia mutatkozik, itt sokkal több a nőkkel szembeni visszaélés. Az egyik területi, kifejezetten járművezetőkre vonatkozó kérdések eredménye alapján

az 59 női járművezetőből 17 állította, hogy érte valamilyen szexuális jellegű, vagy fizikai inzultus.

A – bizonyos értelemben véve – legmegdöbbentőbb eredményt az úgynevezett „heccelés” szolgáltatja, miszerint a nők kb. 70 százalékát éri mindennapos ilyen típusú zaklatás. Hogy miért mondom, hogy ez a legmegdöbbentőbb? Azért, mert véleményem szerint ez arra mutat rá, hogy az, hogy a nők kénytelenek elviselni a napi szintű „beszólogatást”, azt, hogy megjegyzéseket tesznek rájuk és ez ellen legtöbb esetben nem tudnak védekezni, az a kultúránk része, melyet sajnos a többségi társadalom el is fogad. Az pedig, hogy ez ráadásul a munkahelyen, egy kvázi védett közegben valósul meg, még inkább kétségbeejtő...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.