2018. január 30., kedd

MADARAT TOLLÁRÓL - ORBÁN VIKTOR AZ ÚJ OSZTRÁK KORMÁNY ELSŐ KÜLFÖLDI VENDÉGE - SZELESTEY LAJOS NEMZETKÖZI SAJTÓSZEMLÉJE

B1 BLOGCSALÁD
Szerző: SZELESTEY
2018.01.30.


- Orbán az unió ellen keres szövetségest Kurznál, de egyeztet a szélsőséges Szabadságpárt vezérével is

- A magyar kormány történelmi esélyt játszott el a gazdaság és a társadalom megújítására, további ősbűne az, hogy mentálisan beszennyezte a magyarokat - Inotai András elemzése a Der Standardban

- Zeman győzelme nem a keleti primitivitás bizonyítéka, csak azt csinálta, amit sok nyugati politikus is

Die Presse

1. A mai tárgyalások előtt vonattal már az este Bécsbe érkezett Orbán Viktor, aki nem csupán az osztrák kancellárral akarja összehangolni uniós elképzeléseit, hanem a szélsőséges Szabadságpárt vezérével, valamint az FPÖ infrastruktúra miniszterével is. Kényelmetlen kérdésekre viszont nem szeretett volna válaszolni, ezért sajtótájékoztató eredetileg nem szerepelt a programban, ám a nyomás láttán végül belement abba, hogy közös nyilatkozatot adnak ki és 4 kérdést fel lehet neki tenni. A interjúkérelmeket viszont elutasította, szóvivője pedig lemondta az újságírókkal tervezett beszélgetést. Hogy vasúton érkezett, az jól jöhet a választási kampányban, hiszen a nép egyszerű gyermeke utazik így, a látogatás céljáról pedig az posztolta ki a facebookon, hogy meg akarja védeni Ausztriát és Magyarországot.

Orbán a nagykövetségen alszik és oda zarándokol el mai első tárgyalópartnere, Busek volt alkancellár. De vendég este találkozik egy másik korábbi kormányfővel, Schüssellel is. Délután pedig Schönborn bíborost keresi fel. Utána következik – megint csak a nagykövetségen – a megbeszélés Strachéval és Hoferrel. Azt jelezték, hogy az eseményt követően egy pár tudósító jelenlétében rövid nyilatkozatot adnak. De a fő napirendi pont délben zajlik a vendéglátó Kurzzal. Egy magyar tanácsadó elárulta, hogy Paks nem lesz hangsúlyos téma, noha az osztrák kormány panaszt emel a bővítés ellen az Európai Bíróságon. Ahogy a magyar forrás elmondta: világos, hogy itt az osztrák belpolitikáról van szó, és Budapest csak annyit kért, hogy időben tájékoztassák a lépésről. Ez azután így is történt. Ugyancsak könnyedén veszi a magyar fél a családi pótlék tervezett csökkentését a keleti vendégmunkások esetében, mert bízik abban, hogy Brüsszel úgyis meghiúsítja a lépést.

Az első számú téma Európa – közölték mindkét miniszterelnöki hivatalban. A következő EU-csúcson ugyanis alapkérdésekről szavaznak. A két politikus egyöntetűen azt vallja a migrációról, hogy meg kell védeni a külső határokat, ugyanakkor Kurz nem gondol sokat a kvótáról, Orbán pedig teljesen elutasítja azt. Ellenben igencsak pártolják a nemzeti jogkörök növelését Brüsszel hatalma rovására. A magyar vezető igyekszik beleszólni az európai politikába, ezért próbálja felértékelni a visegrádi együttműködést az EU előtt. A házigazda hajlik arra, hogy közvetítsen, de azt nem szeretné, ha magyar kollégája kisajátítaná. Orbánról az a hír járja, hogy szerinte Ausztria nemigen több Németország egyik tartományánál. Ám az új kancellár hatalomra lépése óta módosult a hang. Egyik munkatársa elárulta: a magyar vezető nagyra becsüli a kancellárt, és úgy véli: elmúltak az idők, amikor Berlin megmondhatta, hogy Bécs mitévő legyen. Vagyis az osztrákok önállóan és öntudatosan ki akarják venni részüket az európai politikából. Nos, Orbán mindenek előtt erről kíván beszélgetni partnerével.

2. Az osztrák ellenzék kétes barátságnak tartja Orbán és Kurz viszonyát. A magyar miniszterelnök lesz az új osztrák kormány első külföldi vendége, ám a szociáldemokraták ügyvezetője azt követelte, hogy az osztrák koalíció mondja meg egyértelműen, milyen politikát akar Európában. Vagyis ne hagyjon kétséget afelől, hogy demokratikus uniót szeretne a közös, európai érdekek alapján. És mivel a 2. félévben az ország látja el az EU soros elnöki teendőit, az SPÖ azt is szükségesnek tartja, hogy a kabinet szálljon szembe a demokrácia-ellenes és tekintélyelvű irányzatokkal, valamint a földrész megosztásáról szóló agyszüleményekkel. A Neos párt főnöke arra emlékeztetett, hogy Orbán az illiberális demokrácia híve, de ilyen rendszer nem létezik, ellenben amit csinál, az nagyon is közel áll Putyin rezsimjéhez. Ugyanakkor a politikus sokatmondónak nevezte, hogy Bécset elsőként a magyar vezető keresi fel a határon túlról, hiszen madarat tolláról…

A Neos különben bemutatta Fekete Győr Andrást, aki a Momentum képviseletében arról beszélt, hogy igen nehéz feltételek közepette futnak neki a választásoknak. Orbánról azt mondta, hogy autokrata, aki azonban gyenge ember és semmi önbizalma sincsen. Nem véletlenül tart fenn propagandasajtót, támadja nap mint nap a civileket, ugyanakkor kitér a viták elől. A magyar politikus óvta Kurzot az orbáni úttól, hiszen a magyar vezető is liberális, fiatal playboyként kezdte. A lap hozzáteszi, hogy Magyarország állandóan viszályba kerül az unióval, így a vitatott alkotmányreform, a sajtótörvény, a felsőoktatási jogszabály, a külföldi cégek elleni fellépés, valamint a menekültekkel szembeni bánásmód miatt...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.