- SZABADPOLC
Szerző: GADÓ GÁBOR
2017.11.10.
Nem tudom, ismeri-e az olvasó azokat a villamosmegállókban ácsorgó, szerényen öltözött öregasszonyokat, akik mintha maguk se értenék, honnan (hogyan) kerültek közénk a délutáni csúcsforgalomba. Amikor végül odalépnek egy járókelőhöz, azt várnánk, hogy erre a fontos ontológiai kérdésre keresnek választ. Aztán persze kiderül, hogy kezdő kéregetők, kenyérre, gyógyszerre gyűjtenek. Schmuck Erzsébet (LMP) akár rájuk is gondolhatott október elején, ekkor nyújtotta be az Országgyűléshez az „egyes törvényeknek a nyugdíjasok helyzetének javítását célzó módosításáról” című indítványát.
A mindössze hat paragrafusból álló (T/17683. számon regisztrált) törvénytervezet figyelemre méltó munka. Már az a körülmény üdítően hat az olvasóra, hogy az LMP eltekintett „a szépkorúak jubileumi köszöntésétől”, és nem veti föl azt sem, hogy kormányra kerülését követően visszaállítaná a 13. havi nyugdíjat. Ehelyett arra tesz kísérletet, hogy – napjainkban szokatlan módon – értelmes vitára hívja politikai ellenfeleit.
A tervezethez fűzött magyarázat tárgyszerűen, a tények számszerűsített bemutatásával alapozza meg a hatályos szabályozás módosításának szükségességét. Hivatkozik a Nyugdíjbiztosító idén januárban közzétett adataira, eszerint a nyugdíjban vagy nyugdíjszerű ellátásban részesülők közül 1,2 millió ember juttatása a 100 ezer forintot sem éri el, 71 ezer nyugdíjasnak pedig kevesebb mint 50 ezer forint a járandósága. Az LMP fölhívja a figyelmet arra, hogy „a szegénységi küszöb alatt élő nyugdíjas háztartások aránya 2010-ben még 4,6 százalék volt, ez 2015-re 7,1 százalékra nőtt”. Mivel az állam nem bízhat abban, hogy az idős emberek tömegesen más uniós országban vállalnak munkát, akkor is gondoskodnia kell róluk, ha jelentős hányaduk nem megy el tavasszal szavazni.
A javaslat az öregségi nyugdíjminimum összegét fölemelné 28 500 forintról 50 000 ezer forintra, mivel a törvényben előírt összeg 2008 óta annak ellenére nem változott, hogy az elmúlt évtizedben „értékének több mint negyedét elveszítette”. Az indítvány átalakítaná a jelenlegi inflációkövető nyugdíjemelés rendjét is, a tervezet az „(...) általános fogyasztóiár-növekedés helyett a nyugdíjas fogyasztói kosár alapján számított” infláció alkalmazását ajánlja, a nyugdíjasok fogyasztása ugyanis „eltér az aktív korúakétól, nagyobb arányt tesznek ki benne például a gyógyszerek, az alapélelmiszerek vagy a háztartási energia”...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.