Szerző: SZELESTEY
2017.11.10.
- Miként juthatott el odáig Magyarország, hogy újból a szocializmus időszakára emlékeztessen
- Orbán a próbakő, amikor az a tét, mennyire lehetséges az összefogás az EU-ban
- Végzetes lehet, ha az EU keleti és nyugati fele nem jut közös nevezőre az unió jövőre ügyében
Bloomberg
A szerkesztőségi állásfoglalás szerint Orbán Viktor azért foglalkozik annyit Soros Györggyel, mert a tanszabadság és a civil csoportok tevékenysége megnehezíti az egypártrendszer kialakítását. A magyar kormány ugyan előszeretettel állítja be úgy, mintha csupán adminisztratív kérdés volna a CEU körüli vita, de nem az. Az egyetem és annak alapítója elleni hadjáratnak van egy mélyebb rétege. Az ügy ugyanis csupán a legújabb fejezet abban a hadjáratban, amelyet Orbán az ellenzékkel szemben folytat. Az elmúlt hét évben nekiment az alkotmánynak, a sajtószabadságnak, a jogállamnak, külföldi tudósoknak, az uniónak és nemzetközi szervezeteknek. A választások közeledtével pedig keresi, miként tudná lelkesíteni a saját táborát, támadásai erősödnek.
Egyik fő célpontja Soros György, de itt nem egyszerűen a Közép-Európai Egyetem a tét. A politikus utasítást adott, hogy a magyar titkosszolgálat szélesebb keretekben is nézzen utána az emberbarát tevékenységének. A CEU ügyében a világméretű felháborodás csaknem egyöntetű volt. Az Egyesült Államok elítélte, hogy Magyarországon hátrányosan megkülönböztető előírásokat szabnak ki Amerikában akkreditált tanintézményekre. Úgy értékelte, hogy az eljárás a tanszabadságot fenyegeti. A vezércikk kiemeli, hogy a magyar félnek alá kell írnia a megállapodást, amely lehetővé teszi, hogy az egyetem Budapesten maradjon. Sorosnak és Orbán más bírálóinak pedig tovább kell küzdeniük a nagyobb nyitottságért és szabadságért. A nagy kérdés az, miként jutott el Magyarország odáig, hogy arra a kommunista rezsimre emlékeztet, amelyet egykor megbuktatott. A választ a történészeknek kell megtalálniuk. Lehet, hogy egy-kettő közülük a CEU-n dolgozik.
Bloomberg
A hírügynökség azt emeli ki Orbán Viktor tegnapi beszédéből, hogy a bevándorlás uralja majd a választási kampányt. A tudósítás emlékeztet arra, hogy a kormányfő többször is összecsapott az EU-val, mivel elutasítja a szorosabb integrációt, és nem kívánja befogadni a háború és a szegénység elől menekülő bevándorlókat. A politikus, akit széleskörű nemzetközi bírálatok érnek a demokrácia leépítése miatt, megindította a kampányt. Kirohant olyan külföldi erők ellen, mint Merkel és Soros, akik szerinte megpróbálják megrendíteni az országot. A Bloomberg rámutat, hogy legelőször Orbán fordult szembe nyíltan a migrációval, ezt követte az idén a muzulmán-ellenes, illetve idegengyűlölő pártok előretörése több nyugati tagállamban is. A politikus kulcsfigurának számít, amikor az a kérdés, mennyire erős az összefogás az EU-ban, miközben zajlik a vita a szervezet jövőjéről. Másutt is teret nyernek olyan vezetők, akik borúlátóak vagy egyenesen egyenesen ellenségesek az együttműködés elmélyítésével szemben, ezt pedig a magyar kormányfő saját politikája igazolásának tekinti. Sponsored...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.