Szerző: Szele Tamás
2017.07.29.
Kérem, nem tudom másnak nevezni, csoda történt. Nem tudom, mi ez, de jó nagyon… a Nagy Atlanti Lavór túlvégén valakinek eszébe jutott, hogy vagyunk. Mármint mi, emberek, lakosság, magyarok, lengyelek és mások. Lehet, hogy van saját, önálló véleményünk a kormányainkról. És mi lenne, ha elmondanánk? Oké, cirkusz lenne: de mondjuk el. Hét éve, mióta tart az őrület, senki nem kérdezte tőlünk.
Az ugyanis a helyzet, hogy a New York Times ma közvélemény-kutatást indított, angolul, magyarul és lengyelül, melynek tárgya az, hogy nekünk, úgymint lakosságnak mi a véleményünk a rendszerekről, amikben élünk. Íme, itt lehet válaszolni, ismertetem is a kérdéseket – és kérek, nagyon szépen kérek mindenkit, akinek van véleménye, válaszoljon náluk. Én is válaszolok, de én itt, hogy megmutassam: nem lehet, nem szabad félni. Nekünk ott messze vannak testvéreink, kíváncsiak, hogy gondolkodunk, mi a véleményünk, lehet, segíteni is szeretnének, bár mostanság nekik se jó – de ragadjuk meg a felénk nyújtott kezet, jelezzük, hogy van véleményünk!
Akkor kezdődjön is. Az idézeteket dőlt betűvel jelzem, a saját válaszaimat normál tördeléssel.
„Magyarországon vagy Lengyelországban él? Mondja el véleményét az Európai Unió szerepéről ezekben az országokban és arról, hogy miben befolyásolja az Ön életét az Uniós tagság.
Lengyelország és Magyarország kormányai egyre inkább ellentétbe kerülnek az Európai Unió politikájával. Vezetőiket sokan vádolják azzal, hogy meggyengítették a demokratikus fékek és egyensúlyok rendszerét, megpróbálták az ellenzéket elhallgattatni valamint olyan intézmények függetlenségét korlátozni mint az igazságszolgáltatás. Válaszul Brüsszel példa nélküli szankciókkal fenyeget.
A figyelmeztetések dacára Jaroslaw Kaczynski Lengyelországban és Orbán Viktor Magyarországon továbbra is folytatja politikáját, sokak szerint a demokratikus értékek rovására, valamint az Uniót létében fenyegetve. A politikai feszültség ellenére az uniós tagság továbbra is népszerű a lakosság körében.
Magyarországon vagy Lengyelországban lakik? Ossza meg velünk véleményét az ország uniós kapcsolatairól. Válaszát közzétehetjük egy jövőbeli New York Times anyag részeként.”
Szívemből szóltál, kolléga, még ha korábban is kérdezhettétek volna. Mondjuk, amikor kezdődött, úgy 2010-ben – de ne panaszkodjunk, lássuk a kérdéseket:...
Szívemből szóltál, kolléga, még ha korábban is kérdezhettétek volna. Mondjuk, amikor kezdődött, úgy 2010-ben – de ne panaszkodjunk, lássuk a kérdéseket:...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.