Szerző: Wojtek Wieczorek
2017.07.19.
Múlt szerdán egy olyan törvényjavaslatot nyújtott be a lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosság (PiS), ami – durván ellentmondva a hatalommegosztás elvének – gyakorlatilag a kormány eszközévé degradálná a Legfelsőbb Bíróságot. A törvényt a parlamenti ülésszak utolsó ülésén akarják megszavaztatni – vagyis most.
Miután maga alá gyűrte a médiát, felforgatta a közoktatást, elrendelte Európa legősibb erdejének kivágását, kiprovokálta a rendszerváltás utáni Lengyelország legnagyobb tömegdemonstrációját, és feltalált egy új országot, a kormányzó PiS most épp az igazságszolgáltatás függetlenségét akarja leigázni. Ha így folytatják, hamar rá sem fogunk ismerni a 2015-ös választások előtt ismert Lengyelországra.
Múlt szerda éjjel a parlamenti többséggel rendelkező PiS egy megosztó és ellentmondásos törvényjavaslatot nyújtott be. Eszerint a Legfelsőbb Bíróság összes bírájának le kell mondani – kivéve azokat, akiket az igazságügyi miniszter, Zbigniew Ziobro személyesen jóváhagy. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy ha a törvényt elfogadják, a Bíróság a kormány eszközévé válik, és onnantól kezdve asszisztál annak romboló, populista reformjaihoz.
Mindez világosan ellentmond a demokrácia alapjának számító hatalommegosztás elvének. Lengyelországban a hatalom megoszlik a törvényhozói, bírói és végrehajtó ágak között, melyek egymást ellenőrzik és egyensúlyban tartják. Az új törvény viszont az igazságszolgáltatás függetlenségét a végrehajtó hatalom befolyásának – vagyis a PiS-kormánynak – rendeli alá...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.