Szerző: Szelestey
2017.05.18.
A vezető német konzervatív lap már azon töpreng, vajon Orbán a nyílt elnyomást is beveti-e a putyini és erdogani úton haladva. Az uniós szavazati jog elvesztésétől a politikusnak a lengyelek miatt nem kell félnie, de közben nő a konzervatívokra nehezedő nyomás, hogy végre érdemben tegyenek valamit a folyamatos magyar jogsértések miatt. Orbán legérzékenyebb pontja a pénz, ezért a szerkezeti támogatásokat kellene megvonni - veti fel egy német lap. Az Európai Néppárt ugyanakkor elsietettnek tartja a tegnapi döntést, bár egyre több képviselőjüknek elege van abból, amit a magyar kormányfő művel. Orbánnak arra kell felkészülnie, hogy jövőre, tehát éppen a választás évében köhögni kezd a magyar gazdaság motorja.
FAZ
A vezető német konzervatív lap azt latolgatja, vajon nem tér-e rá hamarosan Orbán Viktor is a nyílt elnyomásra, miután az agyafúrt magyar politikus pontosan olyan eszközöket vet be a bírálók ellen, amelyek Putyin és Erdogan kezdeti módszereire emlékeztetnek. „A lehetetlenné tett demokrácia” című kommentár megjegyzi, hogy az EU által kifogásolt törvények önmagukban nem jelentenek veszélyt a demokráciára. De ha összességükben nézzük őket és ehhez hozzávesszük a Fidesz brutális retorikáját, akkor már egészen más kép kerekedik ki. Orbán taktikailag túl jó ahhoz, hogy frontális támadást intézzen a demokratikus intézmények és az alapjogok ellen, de egyre inkább kiüresíti azokat. Ezért van igaza a többségnek az Európa Parlamentben, amikor úgy foglal állást, hogy Magyarország ügyében vizsgázik az EU, mármint hogy kész és képes-e az unió reagálni, hiszen alapértékeinek a megsértése a tét. A gond csak az, hogy a kormányok az egyhangúság elve miatt addig semmit sem tudnak tenni, amíg a lengyel kormány a demokratikus intézmények szétverésén ügyködik.
New York Times/Reuters
Az unió szabályai egyhangú döntést írnak elő, így nem valószínű, hogy a nacionalista Orbán-kormány elveszítse a szavazati jogát a tegnap elhatározott eljárás következtében. Hiszen a lengyelek meg tudnák vétózni a lépést. Ezzel együtt az Európai Parlament kemény figyelmeztetést küldött Budapestnek, mármint hogy nagyon is figyeli, mi történik Magyarországon. A jelentés hozzáteszi, hogy 2010 óta a miniszterelnök kiiktatta a hatalma ellenőrzésére szolgáló fékeket, átvette a sajtó nagy részének irányítását, megkurtította az Alkotmánybíróság jogkörét és a saját embereit rakta a közhivatalok élére. Szíjjártó Péter elutasította a strasbourgi határozatot, mondván, hogy az új támadás Soros György hálózata részéről. Mint mondta, az európai intézmények láthatólag képtelenek elfogadni, hogy a magyar kormány olyan migrációs politikát folytat, aminek kizárólagos célja, hogy szavatolja az ország biztonságát...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.