2017. május 16., kedd

AZ EMBEREK NAGY RÉSZE SZÁMÍTÁSTECHNIKAI ANALFABÉTA

MASTERMIND BLOG
Szerző: MasterMind
2017.05.14.


Számítástechnikai analfabéta?

Egyáltalán nem a felhasználók hibája, így a legkevésbé se vedd magadra, de egy rendszergazda ügyfelünk úgy fogalmazott, hogy a számítógépfelhasználók zöme számítástechnikai analfabéta. Na tegyük ezt helyre, hogy is kell ezt érteni. Ha valami fontos az életben, arra vigyázol. Például nem hagyod a pénztárcát az autód ülésén egy parkolóban. Na meg egyszerűen bezárod, és nem hagyod nyitva. Ugyanígy a lakást is be szoktad zárni, és a fontos értékeidet jól megválasztott, biztonságos helyre teszed.

Mindezek ellenére a felhasználók nagyobbik része soha nem készít biztonsági mentés (másolatot) a fontos adataikról. Neked nincsenek fontos adataid, tehát nincs mit menteni - gondolhatnád. Tényleg? Oké, tegyük fel, nincsenek olyan típusú fontos adataid, mint mondjuk egy cégnek. Családi fényképek? Mondjuk 8-10 évre visszamenőleg? Gyerekek vagy unokák fotói, videói? Ballagás? Esküvő? Szalagavató? Karácsony? Nyaralások? Soroljuk? Felesleges lenne. Rendkívül sok olyan emlék van, ami nem pótolható, csak és kizárólag a fényképek és videók őrzik ezeket az emlékeket.

Na akkor újra: van fontos adatod? Ugye, hogy van! Mindenkinek van.

Visszatérve az analfabétizmusra. Ez ugye írástudatlanságot jelent, ami manapság már teljességgel elfogadhatatlan, és gyakorlatilag élni sem lehet írástudás nélkül. Na a számítástechnikai analfabétiuzmust arra kell érteni, amikor a felhasználók a legkisebb mértékig sincsenek tisztában a számítógép használatával kapcsolatos kockázatokkal, veszélyekkel. Amikor olyan veszélyben vannak a számítógéphasználat területén, amilyen veszélyben élné az életét az, aki írástudatlan.

Adatmentés, adatmentés, adatmentés

Azt fent már tisztáztuk, hogy fontos adataid márpedig bizonyára vannak. Hány másolati példányt tartasz ezekből? A másolati példány ugye azt jelenti, hogy az eredetin kívül van legalább még egy másik helyen (másik adattárolón) is belőle. Nehogy abban a hitben ringasd magad, hogy ami a számítógépen van, az jó helyen van. Teljességgel mindegy, hogy milyen típusú adattárolót használsz (CD/DVD lemez, számítógép merevlemeze, SSD, memória kártya, pendrive, akármi más), azt tudnod kell, hogy egyik sem egy életbiztosítás. Bármelyik bármikor elromolhat és megsérülhet. Még akkor is, ha történetesen egy újonnan vásárolt adattárolóról beszélünk. Hiába új, ugyanúgy lehet hibás, lehet, hogy holnap tönkremegy. Persze az eszköz garanciás, és valószínűleg ki is fogják Neked cserélni, de a rajta tárolt adatoknak annyi...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.