Szerző: Szelestey
2017.04.26.
Autoriter rendszerek másutt is úgy gondolják, hogy csakis a választott politikusok szólhatnak bele a közügyekbe, a civileknek kuss a nevük. Orbán az EU-képviselőket hergelni megy Brüsszelbe, de lehet, hogy ezúttal ráfarag. Ausztria a menekültekre hivatkozva további fél évre fenn akarja tartani az ellenőrzést a többi közt a magyar határon. Gorka Sebestyén nem szereti, ha a Vitézi Rendhez fűződő kapcsolatáról kérdezik - ilyen okokból kirohant egy washingtoni konferenciáról.
FT
Jól értesült körök azt közölték, hogy súlyos jogsértéseket állapított meg az a jelentés, amely ma kerül a brüsszeli Bizottság elé és ennek birtokában az várható, hogy a testület levélben kér magyarázatot Magyarországtól. A döntés néhány órával azelőtt esedékes, hogy Orbán Viktor felszólal az Európai Parlamentben. Ez egyébként a kötelezettségszegési eljárás első szakasza. Egyben arra utal, hogy ismét kiéleződött Budapest és az EU viszonya. Az egyetem ügye aggodalmat keltett az unióban, mert félő, hogy a miniszterelnök még inkább ellenőrzése alá vonja az országot. Ám nem várható ezúttal sem a 7-es paragrafus alkalmazása, mert ahhoz nincs meg az összes tagállam támogatása. Az intézmény rektora ugyanakkor sürgette a Bizottságot, hogy az eddiginél határozottabb ítélje el a lépést, és szabja meg pontosan, hogy a hatalom meddig mehet el Magyarországon, hol vannak a vörös vonalak. Megjegyezte, hogy a kormány propaganda megfontolásokból puhított az álláspontján, de a lényeget tekintve semmit sem engedett.
New York Times/Reuters
Az uniótól kért segítséget a CEU rektora. Ignatieff azt mondta egy brüsszeli rendezvényen, hogy el van szánva, mármint hogy megvédje az egyetemet, de ehhez szüksége van Európa támogatására, miután Washington, Berlin, München, sőt Budapest is mellé állt, de a sikerhez az EU-ra is szükség van. A Bizottság eljárással fenyegeti a magyar kormányt, miután Orbán meg akarja szerezni az ellenőrzést független intézmények fölött, ám utóbbi sokak szerint beleütközik az emberi jogokról és a demokráciáról vallott uniós értékekbe. A CEU a nyílt társadalom elméletét hirdeti, amit a miniszterelnök elutasít. A bírálók szerint azonban a fellépés része annak a szélesebb körű hadjáratnak, amelynek célja, hogy elfojtsa az eltérő véleményeket és a hatalom szorosabb irányítása alá helyezzen független tényezőket, beleértve az igazságszolgáltatást, a médiát és a civil szervezeteket. Pardavi Márta a Helsinki Bizottságtól úgy látja, hogy a kormány az unió tagja akar maradni, de nem kíván elfogadni egyetlen alapértéket sem. Emiatt megjósolhatatlan és ellenséges légkör alakul ki a magyar civil társadalommal szemben...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.