Szerző: kreatív.pszichológia
2017.04.30.
Előfordult már veled, hogy tévedtél, rosszul emlékeztél valamire, vagy elkéstél egy fontos találkozóról, majd ezt követően elszántan bebizonyítottad, hogy mégis igazad volt, és nem te késtél, hanem a másik emlékezett rosszul az időpontra? Te mikor hazudtál utoljára?
Miért hazudunk?
Egyszerűbbnek tűnik hazudni, ahelyett, hogy felvállalnánk a hibáinkat, hosszú távon azonban nem kifizetődő. Az énképvédő hazugságokat, melyek megértésében egy pszichológiai fogalom, a kognitív disszonancia segíthet.
A kognitív disszonancia egy olyan feszültséggel teli állapot, amikor két gondolat, viselkedés, vagy szándékellentmondásba kerül. Mit is jelent ez konkrétan: azzal, hogy pontos embernek tartom, magam nem fér össze, hogy elkéstem. Ha alaposnak tartom magam, zavar, hogy hibáztam.
Ráadásul nem csak magamat szeretném pontos, vagy szavahihető embernek tartani, azt szeretném, ha mások is ezt gondolnák rólam. A feszültség adott, hogy mit kezdek vele még kérdés: belenyugszom, hogy bár pontos, megbízható ember vagyok én is hibázhatok olykor, vagy hazudok másoknak és ha lehet magamnak is. Hamvas Bélát idézve: A dolgok rendje, hogy az ember nemcsak hazudik, hanem azon felül be is kell bizonyítania, hogy igaza van.No de lássuk, miért is nem éri meg hazudni?...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.