2017. április 29., szombat

AZ EURÓPAI NÉPPÁRT FELTEHETŐLEG EGYELŐRE NEM MONDJA A FIDESZNEK, HOGY ODAKINT TÁGASABB - SZELESTEY LAJOS NEMZETKÖZI SAJTÓSZEMLÉJE

B1 BLOGCSALÁD
Szerző: Szelestey
2017.04.29.


Soros Kelet-Európában az elmúlt évtizedek során nem nyitott kellőképpen a társadalmak felé, de a CEU-n végzett diákok sokat tehetnek azért, hogy ez ne maradjon így. Már erős a lázadozás az EPP-ben Orbán politikája miatt, ám strasbourgi hatalmi megfontolások miatt még egy ideig nem lehet számítani a kizárásra. A a felszín alatt azért izzik az ügy. Az unió leginkább a következő pénzügyi ciklus támogatásainak megvonásával tudná jobb belátásra bírni a kormányfőt. Közben a világhálón egyre népszerűbb az a felvétel, amely azt örökítette meg, hogy a liberális Verhofstadt szerdán, Brüsszelben jól kiosztotta a magyar vezetőt.

Bloomberg

Soros György örökségéért folyik a harc Magyarországon. Orbán Viktor idáig elkerülte az unió érdemi fellépését, jóllehet már régen búcsút intett a közösségi értékeknek. Elítélte a liberalizmust és tekintélyelvű kormányzást választott. Ám a jelek szerint az volt utolsó csepp a pohárban, hogy nekiment a CEU-nak és szankciók jöhetnek, ha nem hagyja békén az egyetemet. Érdekes, hogy éppen ez az ügy borította ki a bilit. Dehát Soros számára az utolsó védvonalról van szó egy olyan térségben, ahol rengeteg mindent elért, de legalább annyi kudarc érte. Itt éppen az az érdekes, hogy egyrészt túl sokat, másrészt túl keveset tud felmutatni a politikai befektetés eredményeként. Mert ugyan létrehozott egy nyugatos elitet, de azt egyben elszigetelte a helyi küzdelmektől. Ennek következtében viszont a köz nemigen támogatja annak eszméit. Soros nyílt társadalmat akart, ehelyett elefántcsonttornyok rendszerét alkotta meg.

Ugyanakkor az eszmék erejét mutatja, hogy a tekintélyelvű kelet-európai vezetők sokkal jobban félnek a befektetőtől, mint ahogy azt az általa politikai célokra költött tőke nagysága indokolná. Viszont az eszmék gyengesége nyilvánul meg abban, hogy a reakció Soros társadalomértelmezésére jóval erősebb, mint ahogy azt jótékonyságának kihatása indokolná. Az elképzelései csak akkor győzhetnek, ha a magyarok egy EU-párti liberális vezetővel váltják fel Orbán Viktort. De ha a CEU fennmarad és a végzősök beilleszkednek a politikába, akkor fokozatosan ebben az irányban változhatnak a dolgok.

EUobserver
Az Európai Néppárt szóvivője nem vállalkozott arra, hogy megjósolja, milyen döntés várható ma Brüsszelben Magyarország ügyében a pártcsalád elnökségi ülésén, majd a miniszterelnökök tanácskozásán. Lopez de Pablo hozzátette, hogy a magyar küldöttség a javaslatok 98 %-át megszavazza Strasbourgban, így nincs ok a Fidesz kizárására. A képviselőknek elegük van a magyar pártból, de ez egy családi vita. A portál is úgy látja, hogy érdemi szankció nemigen valószínű, bár az EPP küzd, hogy féken tartsa a különutas magyar politikust. Mindenesetre szerdán egy belső tanácskozáson a konzervatív partnerek kíméletlenül bírálták Orbánt. A légkör igen forró volt, és példátlanul sokan keltek ki a miniszterelnök legutóbbi lépései ellen. Különösen az ‚Állítsuk meg Brüsszelt!‘-kampány háborította fel őket. Az is zavaró, hogy a Fidesz rendszerszintű problémává válik a Néppárton belül, merthogy kénytelenek megvédeni, noha az továbbra is megszegi az európai értékeket és jogot.

Ahogy a luxemburgi Frank Engel mondja, belefáradtak abba, hogy nagyjából két havonta a magyar üggyel kell foglalkozniuk. A Fidesznek meg kell értenie, hogy elég ebből a cirkuszból. A hangulat Orbán ellen fordul. A képviselő hozzáteszi, az Európai Néppártot annak idején biztosan nem azért alapították, hogy a magyar politikát mentegesse. A szerdai plenáris vitában különben csak a magyar törvényhozók szólaltak fel a kormányfő mellett, viszont nagyon sok EPP-küldött élesen bírálta. Ugyanazt mondták, mint a liberálisok és a baloldaliak. A magyar frakció kezdi érezni, hogy baj van, ezért küldte szét a levelét. Ám a másik oldalon sokan attól félnek, hogy ha kiteszik a párt szűrét, akkor többé nem tudják befolyásolni annak irányvonalát. Engel azonban azt közölte, hogy egyre többen szeretnék, ha kiraknák a magyarokat...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.