A VÁROS MINDENKIÉ BLOG
Szerző: AVM / Tabunyitogató blog
2017.03.27.
Balog Zoltán, Emberi Erőforrások Minisztere
Czibere Károly, Szociális ügyekért felelős államtitkár
Tisztelt miniszter úr, tisztelt államtitkár úr!
2016. szeptember 20-án a Társaság a Szabadságjogokért és A Város Mindenkié csoport átadott az Emberi Erőforrások Minisztériuma képviselőjének egy több, mint kétezer támogató aláírást tartalmazó petíciót és az ezzel összefüggő szakmai javaslatainkat a gyerekek anyagi okból történő kiemelésének törvénysértő gyakorlatával kapcsolatban. A petícióban bemutattuk, hogy a gyermekvédelmi rendszer jelenlegi formájában nem képes ellátni törvényi feladatát és a gyámhatóságok kiemelési gyakorlata statisztikai adatokkal alátámasztható módon hátrányosan megkülönbözteti a szegény és főként a roma családokat.
Évről évre egyre több gyerek nevelkedik állami gondoskodásban, a családjától távol. A legfrissebb adatok szerint Magyarországon ma több mint 23 ezer gyerek él szakellátásban. Bár a törvény kifejezetten tiltja, a családok szétszakításának elsődleges oka (közvetlenül vagy közvetve) még mindig a családok szegénysége. A társadalom peremén élők körében aránytalanul sok a roma család, és a gyermekvédelemben dolgozók munkáját esetenként a romákkal szembeni előítéleteik is befolyásolják, így a cigány származású gyerekeket különösen sok esetben választják el a hatóságok a szüleiktől. Ezeket a problémákat jelen levél aláírói mellett számos nagymúltú szakmai szervezet jelezte az elmúlt hónapok során (többek között a Család, Gyermek, Ifjúság Közhasznú Egyesület, az SOS Gyermekfalvak Magyarország és a Habitat for Humanity Magyarország).
A mindenkori kormánynak törvényi kötelessége, hogy “a gyermek családban történő nevelkedését segítő ellátást a gyermek és családja helyzetéhez, szükségleteihez igazodóan” biztosítsa (Gyvt. 2.§ (3)) és mindeközben tiszteletben kell tartania az egyenlő bánásmód követelményét (Gyvt. 3.§ (2))...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.