Szerző: JÁMBORANDRÁS
2016.12.14.
„Mert miközben azok mellett, akik munkából élnek, és mindent megtesznek azért, hogy boldoguljanak ők is, meg a gyermekeik is, van egy másik réteg, amelyik valahogy nem tud kimozdulni a mélypontról” – mondta Hoffmann Rózsa az atv.hu-nak a PISA-eredményekről adott interjújában. Majd később ki is fejtette, hogy a szakiskolások húzzák le az átlagot és a gimnazisták fel...
..a 6 éve kormányzó kormánypárt politikusa nem nagyobb mélységben értekezik a szegénység témájában, mint az érpataki polgármester a hasznos és a haszontalan emberek kérdéskörében.
És szerinte, ha jól értjük, a szakiskola már szegénység, és a gimnázium a jólét. Mondjuk ez nagyjából így is van, ha a dolgozói szegénységet és a közmunkát nézzük. Csak az hazugság, hogy a határvonal a dolgozó és a nem dolgozó ember között van, mert Magyarországon százezrek élnek úgy, hogy dolgoznak, és úgy is szegények maradnak.
Tehát 6 év kormányzás és 25 évvel a rendszerváltás után ott tartunk, hogy a szegények miatt szar az oktatás, ők húzzák le a színvonalat. Valahogy nem tudnak kimozdulni a holtpontról Hoffmann szerint.
Valahogy?
Már bocsánat, de ez valóban a szegények hibája? Az elmúlt 25 év és benne az elmúlt 6 év valóban arról szólt, hogy a kormányzatok esélyt adtak Magyarország nyomorgóinak? Hogy az oktatási rendszer feléjük fordul, hogy tömegével, milliárdokból indulnak a nekik nyújtott programok? Hogy a vidéki kistelepüléseken meg vannak oldva azok a közszolgáltatások a legszegényebb számára is, mint az egészségügy, a közlekedés, vagy biztosítva van, hogy ne éhezzenek a családok, a gyerekek?
Mert a tanulás nem megy akkor, ha valaki nem eszik meleg ételt, vagy rosszul táplálkozik (minden kutatás szerint ez nagyon durván befolyásolja a tanulási képességet); ha már a szülei sem tanultak megfelelő oktatási rendszerben, és a tanulás képességét nem tudják átadni (igen, tanulni is meg kell tanulni); ha nincs olyan busz, amivel be lehet jutni a középiskolába; ha dolgozni kell a ház körül vagy fekete munkában, hogy a család ne haljon éhen. Ha nincs munkafüzet vagy plusz óra vagy hátizsák, és még ezer dolog, ami egy budapesti iskolában normálisnak, adottnak tűnik. Ha egyszerűen nem látnak az emberek példát arra, hogy ez megérné, mert már 15-20 éve nem tud elhelyezkedni senki a környezetükből valódi munkahelyen.
Igen, a tanulás sokkal kevésbé megy szegénységben, és ezt az igazságot nem úgy kell aláhúzni, hogy erről is a szegények tehetnek, hanem úgy, hogy mi a fenét tehetünk, hogy a jövőben ne így legyen?
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.