Szerző: Berkecz Balázs
2016.10.06.
Vizsgálódik az EU, és a lopós fideszesek miatt bukhatjuk az uniós milliárdokat, amelyek nélkül nincs ma Magyarországon fejlesztés. Mindeközben hónapok óta csúsznak a pályázati elbírálások, feltehetőleg nincs pénz a rendszerben. Nagy a baj!
Ahogy arra a portfolio.hu szerda reggeli cikke is felhívta a figyelmet: gond van a Brüsszelből érkező pénzekkel. A portál értesülései szerint több területen is jelentős problémákat lát az Európai Bizottság a magyarországi EU-támogatási rendszerben, amelyekről rövidesen elkészül egy jelentés, és ha ez súlyos megállapításokat tartalmaz, akkor az összes uniós támogatás kifizetését automatikusan felfüggeszti Magyarország felé.
Az egyeztetés hónapok óta zajlik, a Népszabadság információi szerint legutóbb szeptember 19-én találkoztak a felek, de az álláspontok nem közeledtek, és a brüsszeli kifogások súlyosak, a pályázati rendszer alapjait érintik (vagyis gyökeres átalakítást tennének szükségessé). A napilap úgy értesült, hogy a támogatásokért felelős Regionális Főigazgatóság a közelmúltban udvarias, de határozott hangú levélben tudatta Lázárral, hogy a kormánynak engednie kell: az a pénzosztási szisztéma, amely a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség felszámolása után a miniszterelnökség fennhatósága alatt a tárcáknál kiépült, ugyanúgy nem felel meg a vonatkozó uniós előírásoknak, mint a kérdéskört szabályozó, idén elfogadott magyar törvény és kormányrendelet.
Információim szerint nincs ma olyan operatív program, amelyik kapcsán ne lenne valamilyen vizsgálódás az Európai Csalás Elleni Hivatalnál, és a szabálytalanságok miatt hónapok óta elzárultak a pénzcsapok Brüsszelben. Feltehetőleg ez lehet az oka annak is, hogy márciusban benyújtott pályázatokat sem sikerült még elbírálnia az intézményrendszernek, miközben hazánk azt vállalta, hogy ütemes lesz az uniós pénzek felhasználása.
Lázárék is megszólaltak az ügyben: szerdán egy sajtóközleményt adtak ki, amelyben nem tagadják, hogy vizsgálódik az EU. Többek között azt írták, hogy:
"A portfolio által említett három besorolási fokozattal ellentétben 4 létezik az uniós gyakorlatban: legjobb az 1-es, - amelyet szinte képtelenség kapni -, Magyarország általában 2-est szokott kapni, ami azt jelenti, hogy a rendszer működik, csupán kisebb javításokra van szükség A harmadik fokozat a rendszer súlyos hiányosságokkal való működését, a 4-es pedig a működésképtelenséget jelenti. A kategóriába sorolás és ezzel együtt a jelentéstétel minden esetben az audit lezárása után történik meg. Ennek első eleme az angol nyelvű jelentés-tervezet, ez után egy hivatalos, az érintett tagállam hivatalos nyelvére fordított jelentés érkezik, majd az érintett állam észrevételeket tehet a tervezett megállapításokra vonatkozóan, amelyet figyelembe véve készül el a végső jelentés. A számok alapján mi úgy látjuk, ez most sem lesz másképp, és Magyarország nem ront eddigi besorolásán, ismét a kettes kategóriába kerül. (...) Az Irányító Hatóságok vezetőinek függetlenségét az EU azzal a kérdéssel vizsgálja: vajon az adott IH vezetőt az operatív program végrehajtása során bármely külső szereplő vagy szervezet befolyásolhatja-e."Vagyis abban nem reménykedik a Miniszterelnökség, hogy el tudják sunnyogni a bajokat, értik, hogy jó besorolást nem kaphat az ország, csak azt remélik, hogy egy ejnye-bejnye jön az EU-ból, miközben azt hazudják, hogy Orbánisztánban függetlenek lehetnek a Lázár-féle Miniszterelnökségen dolgozó Irányító Hatóságok vezetői, akik feladata az operatív programok milliárdjait felügyelni. Elhiszi ezt ma még valaki?
ITT OLVASHATÓ
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.