KETTŐS MÉRCE BLOG
Szerző: DIÓSZEGIHORVÁTHNÓRA
2016.08.08.
Egy napja érkezett a kemény döntés: az orosz sportolókat kizárták a paralimpiáról – méghozzá doppingolás miatt. A döntés már csak azért is érdekes, mert a „sima” orosz csapat többségében megúszta az eltiltást, pedig valószínűleg az ő fejükön is bőven akadt vaj. De tényleg a teljes sportéletet behálózza a doppingolás? Valójában úgy tűnik, igen. És nem csak mostanában…
Amióta olimpia van, csalás is van – és ez nem csak a modern korok versenyeire igaz.
Az ókorban is doppingoltak a versenyzők, bár akkoriban leginkább a speciálisan előkészített gyíkhústól vagy egyéb, hátborzongató főzetektől várták a versenyzők, hogy erejüket megnövelik, esetleg valamilyen erős, gyors állat vérét itták, hogy különleges képességeiket magukba szívják (de volt, aki frissen levágott állatok heréjét rágcsálta, hogy bebiztosítsa magának a győzelmet). Ám ezeket a szereket értelemszerűen akkoriban nem is tekintette senki illegálisnak.
Ugyanígy, a modern kori olimpiák kezdetén sem volt még a versenyzőknek, vagy edzőiknek kifogásuk az ellen, hogy valamilyen szerrel fokozzák teljesítményüket...
...a mai napig tart a küzdelem a sportolók (illetve főként az őket felkészítők) és a doppingbizottság között.
Alig néhány hete a WADA nyilvánosságra hozta, hogy a 2008-as pekingi és a 2012-es londoni olimpia indulói között újabb(!) 45 pozitív doppingtesztet találtak, a kínai 30 lebukottból ráadásul 23 valamilyen éremmel tért haza.
A riói olimpia pedig már most botrányoktól hangos: az orosz delegáció sokáig egyáltalán nem lehetett biztos abban, hogy utazhat-e Brazíliába. Egy hónappal ezelőtt a WADA nyilvánosságra hozta a McLaren-jelentést, amiből kiderült, hogy Oroszországban állami hátterű doppingprogram működött az elmúlt években. Végül csak az atlétákat tiltották ki az olimpiáról, a többi sportolót pedig azután ültették repülőgépre, hogy egy háromtagú bizottság egyenként döntött arról, szerepelhetnek-e a játékokon vagy sem...
...A minap Michael Phelps, az amerikai úszózseni nyilatkozta sajnálkozva, hogy szerinte sosem lesz alkalma olyan medencébe ugrani, ahol tiszta küzdelem folyik. Rossz nyelvek szerint az a medence, amibe a negyedik olimpiáján is félelmetes formában versenyző Phelps beugrik, alapból nem lehet doppingmentes. Hosszú Katinkát már az első riói aranya után doppingvád érte szintén az amerikaiak irányából (csak a rend kedvéért: Katinkát az elmúlt 13 hónapban 39-szer tesztelték, és egyszer sem bukott meg a vizsgálatokon), és a sor valószínűleg bőven fog még folytatódni, ahogy haladunk az időben. Annyi biztos: ez az első olyan olimpia, ahol külön doppingbíróság működik majd – a leadott mintákat tíz évig őrzik és bármikor újravizsgálhatják, vagyis a riói játékok valójában csak 2026-ban érnek véget. Addig bárki lebukhat.
ITT OLVASHATÓ
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.