Szerző: u.h.
2016.04.03.
Gyerekként csak a pitypangból (más néven: gyermekláncfű/ kutyatej) készült koszorú és a messze szálló hófehér "selyempehely-takaró" érdekelt, egy- egy játszótéri délután. Városi lányként pedig egész egyszerűen nem is érdekelt a természet. Aztán felnőtt fejjel már meghallottam a hívó szavát és ennek a blognak köszönhetően már azt is tudom, hogy a gyermekláncfű sokkal több, mint mindent túlélő gyomnövény a betonutak szélén. Annyi dologra jó, hogy egy bejegyzés nem is elég neki, de mivel a GOOGLE a legjobb barátunk, könnyűszerrel utánaolvashat bárki, akit valóban érdekel egy igazán kreatív gyógynövény. Számomra ez a növény már inkább Chuck Norrishoz hasonlítható. Mindent túlél, mindenhol megkapaszkodik, mindenhol terem.
Röviden: a pitypangnak minden része orvosság. Nem mindegy ugyan, hogy meddig szedjük és mikor, fontos, hogy melyik részét tárazzuk be a bimbózás, virágzás és az elvirágzás szakaszában. Virágzás előtt gyűjtjük a levelét, ősszel vagy tavasszal a gyökerét, a virágzás idején a szárát. A gyermekláncfűből készült táplálékkiegészítők általában vagy a növény édes gyökértörzsét és karógyökerét tartalmazzák, vagy a leveleit, habár az egész növény, virágzatával együtt értékes és gyógyhatású.
MIRE JÓ?
Az egyik legszívósabb és legszaporább gyomnövényként ismert gyermekláncfű levelei és gyökerei vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok; hatóanyagait főleg emésztési problémákra és májbántalmakra alkalmazzák.
ITT OLVASHATÓ
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.