Szerző: Úr Anita
2016.03.19.
Mi a boldogság? Mi a jóllét? Melyik a tágabb, melyik a szűkebb fogalom? A jóllétnek milyen elemei vannak és milyen területeken érhető tetten? Martin Seligman és Tom Rath gondolatai és tudományos megállapításai következnek.
Martin Seligman - aki kutatásaival felbecsülhetetlen értékű szemléletváltást hozott a pszichológia területén - 2011-ben megjelent Flourish - Élj boldogan c. könyvében megállapítja, hogy korábbi gondolatainak, amelyek a boldogság körül forogtak, komoly korlátai voltak, ugyanis csak magára a boldogságra koncentrált, ami szerinte túl szűk fókuszt jelent. Azt fogalmazta meg új könyvében, hogy a boldogságot nem önmagában érdemes vizsgálni, hanem egy tágabb fogalom: a jóllét részének kell tekinteni.
A korábban megállapított 3 boldogság-összetevő: a pozitív érzések, az elmélyülés képessége és az élet értelme (az ezt szolgáló tevékenység) mellé további két fogalmat vezetett be. A jóllétnek szerinte 5 eleme van, az előbbi 3 boldogság-elemen kívül akapcsolatok (minősége) és az eredmények (elérése) együttes megléte jelentheti az életünkben a jóllét állapotát. Seligman újabb könyvei szerint a pozitív pszichológia alapvető témája tulajdonképpen nem is a boldogság, hanem inkább a tágabb körben értelmezhető jóllét.
ITT OLVASHATÓ
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.