Szerző: Göbölyös N. László
2015.12. 20.
Az FF2P, a francia pszichológusok legnagyobb francia föderációja november végén rendezett kollokviuma „A jelenlegi világ miben gerjeszthet új félelmeket és nagyíthatja fel a régieket” címmel elemezte a társadalom bizonytalanságának szimptómáit..
A középkorban az emberek a boszorkányoktól és Isten haragjától féltek, a nyolcvanas években a AIDS volt az egyik főbb félelemforrás. Minden kornak megvannak a maguk kollektív lidércnyomásai. A modern időkre a ráktól való félelem lépett előtérbe, az Ipsos felmérése szerint a franciáknak közel 67 %-a tart ettől betegségtől, 47 % a közlekedésben tapasztalt körülményeket tartja félelemgerjesztőnek, a szegénységtől való félelem pedig 10-ből 6 gyereket rémit - írja a Le Figaro, amely beszámol a kollokvium megállapításairól.
Az új félelmek között helyet kap a tudósok és értelmiségiek körében az emberiség jövőjéért való aggódás. A szélesebb társadalom pedig megtartva a betegségtől és az ínségtől való rettegést, új forrásokat is talált: a terrorizmustól, a génmódosított élelmiszerek által okozott bajoktól fél. Új félelem alakult ki, amelynek súlyosabb változata a „mediatikus neurózis”, amikor az érintett személy állandóan információkat néz az interneten, hogy frissen értesüljön arról, hogyan alakulnak az események.
„A félelem, amely végtelenül fertőző érzelem, ma már nemzetközi szinten, gyorsan terjed. A média által fenntartott katasztrofizmus miatt másképpen gondolkodunk és cselekszünk. A terápiában mindenképpen számon kell tartani.”- mondta Pierre Canoui, a föderáció elnöke.
ITT OLVASHATÓ
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.